Hierarchical Text (7.x-1.3) - en to bg translation catalogue (14 entries)

en: Parent
bg: Родител

en: Default
bg: По подразбиране

en: Summary
bg: Обзор

en: Items
bg: Новини

en: Plain text
bg: Обикновен текст

en: Order
bg: Поръчка

en: Text field
bg: Текстово поле

en: Trimmed
bg: Съкратен текст

en: Text area (multiple rows)
bg: Текстова област (много редове)

en: This field stores varchar text in the database.
bg: Това поле съхранява  текст с променлива дължина

en: This field stores long text in the database.
bg: Това поле съхранява  текстова област

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
bg: Това поле съхранява пълен текст и незадължително кратко съдържание

en: Summary or trimmed
bg: Резюме или съкратен текст

en: Text area with a summary
bg: Текстова област с резюме
