Hierarchical Text (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (25 entries)

en: Parent
hu: Szülő

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Fields
hu: Mezők

en: Items
hu: Tételek

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Text processing
hu: Szövegfeldolgozás

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Rows
hu: Sorok

en: Order
hu: Rendelés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Trimmed
hu: Levágva

en: Text area (multiple rows)
hu: Szövegdoboz (többsoros)

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: This field stores varchar text in the database.
hu: Ez a mező változó hosszúságú szöveget tárol az adatbázisban.

en: This field stores long text in the database.
hu: Ez a mező hosszú szövegeket tárol az adatbázisban.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
hu: Ez a mező hoszsú szöveget tárol az adatbázisban, szükség esetén összefoglalóval.

en: Filtered text (user selects text format)
hu: Szűrt szöveg (a felhasználó választja ki a formázást)

en: Summary input
hu: Összefoglaló

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
hu: Az „Összefoglalóval, vagy a teljes szöveg eleje” választási lehetőséget biztosít a szerzőnek arra, hogy külön adhasson meg összefoglalót ahelyett, hogy a teljes szöveg elejét használná annak.

en: Summary or trimmed
hu: Összefoglalóval, vagy a teljes szöveg eleje

en: Text area with a summary
hu: Szövegdoboz összefoglalóval

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
hu: Üresen hagyva a teljes szöveg eleje lesz az összefoglaló.

en: Hierarchical text
hu: Hierarchikus szöveg
