Hierarchical Text (7.x-1.3) - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: Parent
fa: والد

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Fields
fa: میدانها

en: Items
fa: عنصر‌ها

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Order
fa: سفارش

en: Size of textfield
fa: اندازه میدان متن

en: Text field
fa: میدان متنی

en: Trimmed
fa: برش خورده

en: Text area (multiple rows)
fa: منطقه متن(چندین سطر)

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول میدان به کاراکتر.

en: Summary input
fa: ورودی خلاصه

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fa: به نویسندگان اجازه می‌دهد یک متن خلاصه ساده را وارد نمایند تا به جای درج خودکار متن برش خورده که با استفاده از «خلاصه یا برش خورده» نوع نمایش تعیین می‌شود استفاده کنند.

en: Summary or trimmed
fa: خلاصه یا برش خورده

en: Text area with a summary
fa: منطقه متن با یک خلاصه

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fa: برای استفاده از مقدار برش‌یافته متن کامل به عنوان خلاصه، این را خالی بگذارید.
