Hierarchical Text (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Parent
pt: Pai

en: Default
pt: Predefinido

en: Summary
pt: Resumo

en: Fields
pt: Campos

en: Items
pt: Itens

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Order
pt: Ordem

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Summary input
pt: Entrada de sumário

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
pt: No tipo de exibição "Sumário ou cortado", o sumário permite aos autores uma síntese explícita a ser exibida em vez do texto cortado automaticamente.

en: Summary or trimmed
pt: Sumário ou cortado

en: Text area with a summary
pt: Área de texto com um sumário

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
pt: Deixe em branco para usar a versão reduzida do texto completo como sumário.
