Hierarchical Text (7.x-1.3) - en to tr translation catalogue (24 entries)

en: Parent
tr: Üst öge

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Fields
tr: Alanlar

en: Items
tr: Öğeler

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Order
tr: Sıralama

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: This field stores varchar text in the database.
tr: Bu alan veritabanına varchar metin olarak kaydedilecek.

en: This field stores long text in the database.
tr: Bu alan  veri tabanında  uzun metin depolar.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
tr: Bu alan veri tabanında seçime bağlı özet metniyle birlikte, uzun metin depolar.

en: Filtered text (user selects text format)
tr: Filtrelenmiş yazı (kullanıcı yazı biçimi seçer)

en: Summary input
tr: Özet girişi

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
tr: "Özet veya kırpılmış" görünüm türü kullanıldığında otomatik kırpılan metin yerine yazarların girdiği belirli bir özetin gösterilmesini sağlar.

en: Summary or trimmed
tr: Özet veya kırpılmış

en: Text area with a summary
tr: Özetli yazı alanı

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
tr: Özet olarak tam metnin kesilmiş değerini kullanmak için boş bırakın.
