Hierarchical Text (7.x-1.4) - en to jv translation catalogue (24 entries)

en: Parent
jv: Induk

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Fields
jv: Field

en: Items
jv: Item

en: Plain text
jv: Teks biasa

en: Text processing
jv: Lagi mproses téks

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Rows
jv: Baris

en: Order
jv: Urutan

en: Size of textfield
jv: Ukuran field tèks

en: Text field
jv: Field tèks

en: Trimmed
jv: Dipangkas

en: Text area (multiple rows)
jv: Kotak tèks (barisé akèh)

en: The maximum length of the field in characters.
jv: Dawané field maksimum nang satuan karakter.

en: This field stores varchar text in the database.
jv: Field iki nyimpen teks varchar nang database.

en: This field stores long text in the database.
jv: Field iki nyimpen teks sing dawa nang database.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
jv: Field iki nyimpen teks sing dawa nang database karo ringkesan teks tambahan.

en: Filtered text (user selects text format)
jv: Teks kesaring (panganggo milih format teks)

en: Summary input
jv: Input rangkuman

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
jv: Iki ngidinaké penulis kanggo nglebokaké rangkuman sing ketok, ditampilaké ngganténi teks tugelan otomatis nalikā nganggo jenis tampilan "Rangkuman utāwā tugelan".

en: Summary or trimmed
jv: Rangkuman utāwā irisan konten

en: Text area with a summary
jv: Kothak teks karo ringkesan

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
jv: Kosongānā yén nganggo irisan konten lengkap dadi rangkumane.
