Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Parent
ja: 親

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Fields
ja: フィールド

en: Items
ja: アイテム

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Text processing
ja: テキスト処理

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Order
ja: オーダー

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: This field stores varchar text in the database.
ja: このフィールドはデータベースに varchar テキストとして保存されます。

en: This field stores long text in the database.
ja: このフィールドはデータベースに long text として保存されます。

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ja: このフィールドはオプションの概要テキストつきでデータベースに long text として保存されます。

en: Filtered text (user selects text format)
ja: フィルターされたテキスト(ユーザーがテキストフォーマットを選択)

en: Summary input
ja: 概要入力

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ja: "概要か切り詰め" 表示タイプを使うと、自動的に切り詰められたテキストの換わりに、別の概要を入力することができるようになります。

en: Summary or trimmed
ja: 概要か切り詰め

en: Text area with a summary
ja: テキストエリアと概要

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ja: 空白にすると、本文を切り詰めたものを概要とします。
