Text or Nodereference (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of records.
it: Seleziona il metodo usato per collezionare i suggerimenti di autocompletamento. Nota che <em>Contiene</em> può impattare sulle performance in siti con migliaia di record.

en: Internationalization support
it: Supporto all'internazionalizzazione

en: Enable this option to provide a different set of allowed values based on the language their nodes are assigned to. This option is only available when <a href="@i18n-project-page">Internationalization</a> module is enabled.
it: Abilita questo parametro per fornire un differente insieme di valori permessi in base alla lingua assegnata ai loro nodi. Queta opzione è disponibile solo quando il modulo <a href="@i18n-project-page">Internationalization</a> è attivo.

en: Case-insensitive queries are implemented using the <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> function in combination with the <a href="!operator-like-url">LIKE</a> operator.
it: Le query case-insensitive sono implementate usando la funzione <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> in combinazione con l'operatore <a href="!operator-like-url">LIKE</a>.

en: Note that MySQL might ignore case sensitivity depending on the collation used in your database definition (see <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> chapter in the MySQL manual). If you need case insensitive checks, it is recommended (for performance reasons) to use a case insensitive collation as well (such as utf8_general_ci), rather than disabling the case sensitive option here.
it: Notare che MySQL può ignorare la distinzione maiuscole/minuscole in funzione della "collation" usata nella definizione del database (vedi il capitolo <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> nel manuale di MySQL). Se quello che ti serve è una ricerca che non distingua le maiuscole/minuscole allora è raccomandato (per questioni di prestazioni) anche l'uso di una "collation" che non compia tale distinzione (come uft8_general_ci), piuttosto che disabilitare l'opzione per la distinzione maiuscole/minuscole qui.

en: You may want to create an expression index using the LOWER() function to speed up this kind of queries in PostgreSQL (See <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).
it: Potresti voler creare un indice di espressioni usando la funzione LOWER() per velocizzare questo tipo di query in PostgreSQL (vedi <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).
