Text or Nodereference (7.x-1.1) - en to ru translation catalogue (11 entries)

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of records.
ru: Выберите метод выбора предложений автозаполнения. Помните, что <em>Содержит</em> может сильно загрузить сайт при выборе из тысяч записей.

en: Case-insensitive queries are implemented using the <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> function in combination with the <a href="!operator-like-url">LIKE</a> operator.
ru: Чувствительные к регистру запросы реализуются с использованием функции <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> в комбинации с оператором <a href="!operator-like-url">LIKE</a>.

en: Note that MySQL might ignore case sensitivity depending on the collation used in your database definition (see <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> chapter in the MySQL manual). If you need case insensitive checks, it is recommended (for performance reasons) to use a case insensitive collation as well (such as utf8_general_ci), rather than disabling the case sensitive option here.
ru: Помните, что MySQL может игнорировать зависимости регистра при сопоставлении определений (смотрите руководство пользователя <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> в части про MySQL). Если Вы нуждаетесь в проверке регистра, рекомендуется (по причинам производительности) использовать нечувствительные к регистру сопоставления (такие как utf8_general_ci), а не отключение чувствительности к регистру в опции здесь.

en: You may want to create an expression index using the LOWER() function to speed up this kind of queries in PostgreSQL (See <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).
ru: Вы можете захотеть создать выражение индекса, используя функцию LOWER() для ускорения такого рода запросов в PostgreSQL (Смотрите <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).
