Textimage (7.x-2.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Size
fr: Taille

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Outline
fr: Structure

en: Preview
fr: Aperçu

en: Edit Preset
fr: Modifier le réglage prédéfini

en: Default:
fr: Défaut :

en: Default (use background color)
fr: Défaut (utiliser une couleur de fond)

en: Use a Background Image:
fr: Utiliser une image de fond :

en: Preset Name
fr: Nom du style

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULES

en: lowercase
fr: minuscules

en: Uppercase Words
fr: Mots en majuscules

en: Please only use alphanumic characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
fr: Merci de n'utiliser que des caractères alpha numériques, des underscores (_), des tirets (-) pour les noms des pré-réglages.

en: The name %name is already in use by another preset.
fr: Le nom %name est déjà utilisé par un autre réglage prédéfini.

en: Updated preset %name
fr: Réglage prédéfini %name mis à jour

en: Summary
fr: Résumé

en: flush cache
fr: vider le cache

en: Are you sure you want to delete the preset %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le réglage prédéfini %name ?

en: Deleted preset %name
fr: Réglage prédéfini %name supprimé

en: Flush Cache
fr: Vider le Cache

en: Top
fr: Haut

en: Path
fr: Chemin

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Color
fr: Couleur

en: Not installed
fr: Non installé

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: New
fr: Nouveau

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est absente ou n'est plus à jour. Consultez la <a href="@url">documentation de PHP</a> pour corriger ce problème.

en: GD library
fr: Librairie GD

en: Margin
fr: Marge

en: Opacity
fr: Opacité

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Presets
fr: Réglages prédéfinis

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Preview settings
fr: Paramètres du récapitulatif

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le formulaire ne trouve pas le cache du serveur. Réactualisez la page et réessayer au nouveau.
