Textimage (7.x-2.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (46 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Size
ru: Размер

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Center
ru: Центр

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Outline
ru: Оглавление

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Default:
ru: По умолчанию:

en: Default (use background color)
ru: По-умолчанию (использовать цвет фона)

en: Use a Background Image:
ru: Использовать Фоновое изображение:

en: Preset Name
ru: Имя предустановки

en: Font
ru: Шрифт

en: Text Rotation
ru: Вращение Текста

en: Default
ru: По умолчанию

en: Please only use alphanumic characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
ru: Для названий наборов правил, пожалуйста, используйте только латинские буквы, цифры, символы подчеркивания (_) и дефиса (-).

en: Summary
ru: Сводка

en: Are you sure you want to delete the preset %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить шаблон %name?

en: Top
ru: Вверху

en: Path
ru: Путь

en: Bottom
ru: Снизу

en: Width
ru: Ширина

en: Color
ru: Цвет

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: New
ru: Новое

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека GD для PHP отсутствует или устарела. Пожалуйста, обратитесь к <a href="@url">документации</a>, посвященной работе с изображениями в PHP, чтобы получить информацию об устранении этой ошибки.

en: GD library
ru: Библиотека GD

en: Additional text
ru: Дополнительный текст

en: Margin
ru: Отступ

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Presets
ru: Шаблоны

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: Background Type
ru: Тип фона

en: Text settings
ru: Настройки текста

en: Preview settings
ru: Настройки просмотра
