Textimage (7.x-2.0-beta1) - en to uk translation catalogue (54 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Size
uk: Розмір

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Center
uk: По центру

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Outline
uk: Підшивка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default:
uk: Типово:

en: Default (use background color)
uk: Типово (використовувати колір тла)

en: Use a Background Image:
uk: Використовувати зображення тла:

en: Preset Name
uk: Назва набору правил

en: Font
uk: Шрифт

en: Text Rotation
uk: Обертання тексту

en: Convert to case
uk: Перетворити регістр

en: Default
uk: Базово

en: UPPERCASE
uk: ПРОПИСНІ

en: lowercase
uk: нижній регістр

en: Uppercase Words
uk: Прописні Слова

en: Uppercase first
uk: Прописна перша

en: The preset was unable to be updated.
uk: Шаблон було неможливо оновити.

en: Summary
uk: Резюме

en: px
uk: пікс

en: Are you sure you want to delete the preset %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити шаблон %name?

en: Deleted preset %name
uk: Видалено шаблон %name

en: Top
uk: Зверху

en: Path
uk: Шлях

en: Bottom
uk: Знизу

en: Width
uk: Ширина

en: Color
uk: Колір

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: New
uk: Нові

en: Font settings
uk: Налаштування шрифтів

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
uk: Бібліотека GD для PHP відсутня або застаріла. Будь-ласка, зверніться до <a href="@url">документації по роботі PHP із зображеннями</a> щоб отримати інформацію по усуненню цієї помилки.

en: GD library
uk: Бібліотека GD

en: Additional text
uk: Додатковий текст

en: Margin
uk: Відступ

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Text Align
uk: Вирівнювання тексту

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Presets
uk: Конфігурації

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Background Type
uk: Тип тла

en: Text settings
uk: Налаштування тексту

en: Preview settings
uk: Параметри попереднього перегляду

en: Preview text
uk: Зразок тексту
