Textimage (7.x-2.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (61 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Size
hu: Méret

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Center
hu: Középen

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Outline
hu: Vázlat

en: Preview
hu: Előnézet

en: Edit Preset
hu: Beállítás szerkesztése

en: Flush Preset Cache
hu: Beállítások gyorsítótárának ürítése

en: Default:
hu: Alapértelmezett:

en: Default (use background color)
hu: Alapértelmezett (a háttérszín használata)

en: Use a Background Image:
hu: Háttérkép használata:

en: Preset Name
hu: Előbeállítás neve

en: Font
hu: Betűtípus

en: Enter the size in pixels of the text to be generated.
hu: Az előállítandó szöveg mérete képpontban.

en: Text Rotation
hu: Szöveg elforgatása

en: Convert to case
hu: Betűk átalakítása

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: UPPERCASE
hu: NAGYBETŰS

en: lowercase
hu: kisbetűs

en: Uppercase Words
hu: Szavak Nagy Kezdőbetűvel

en: Uppercase first
hu: Csak az első betű nagy

en: Text X-Offset
hu: Szöveg X-Eltolás

en: Text Y-Offset
hu: Szöveg Y-Eltolás

en: The name %name is already in use by another preset.
hu: %name nevet már egy másik beállítás használja.

en: Summary
hu: Összegzés

en: flush cache
hu: gyorsítótár ürítése

en: Are you sure you want to delete the preset %name?
hu: %name beállítás biztosan törölhető?

en: Flush Cache
hu: Gyorstár ürítése

en: Top
hu: Teteje

en: Path
hu: Útvonal

en: Bottom
hu: Alja

en: Width
hu: Szélesség

en: Color
hu: Szín

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: New
hu: Új

en: Font settings
hu: Betűkészlet beállítások

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
hu: A PHP GD kiterjesztése hiányzik, vagy nagyon régi változat. A <a href="@url">PHP dokumentáció</a> segíthet pótolni ezt a hiányosságot.

en: GD library
hu: GD kiterjesztés

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Text Align
hu: Szöveg igazítása

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Presets
hu: Beállítások

en: Maximum width
hu: Maximális szélesség

en: Fixed width?
hu: Rögzített szélességű?

en: Only works when fixed width is enabled
hu: Csak rögzített szélesség esetén működik

en: Background settings
hu: Háttér beállításai

en: Background Type
hu: Háttér típusa

en: Preset names can't begin with a number.
hu: A beállítás neve nem kezdődhet számmal.

en: Text settings
hu: Szöveg beállítások

en: Preview settings
hu: Előnézeti beállítások
