Two-factor Authentication (TFA) (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (36 entries)

en: Message
sv: Meddelande

en: Code
sv: Kod

en: Log in
sv: Logga in

en: Channel
sv: Kanal

en: Code length
sv: Antal tecken

en: SMS Framework
sv: SMS Ramverk

en: You have reached the threshold for incorrect code entry attempts. Please try again later.
sv: Du har gjort för många felaktiga kodinmatningsförsök. Vänligen försök igen senare.

en: Enter your received login code to continue.
sv: Ange din mottagna inloggningskod för att fortsätta.

en: Resend code
sv: Sänd koden igen

en: If you have not received the code you may resend it up to !count times (in an hour).
sv: Om du inte har mottagit koden kan du skicka om den upp till !count gånger per timma.

en: Invalid code.
sv: Ogiltig kod.

en: Choose the channel to communicate the TFA login code.
sv: Välj kanalen för att kommunicera TFA-inloggningskoden.

en: <div class="error messages">A phone field is required for the TFA process. Add a user field for phone number storage to continue. Consult the <a href="!url">help documentation for more info</a>.</div>
sv: <div class="error messages">Ett telefonfält krävs för TFA processen. Lägg till ett användarfält för lagring av telefonnummer för att fortsätta. Se <a href="!url">hjälpdokumentationen för mer info</a>.</div>

en: Choose the field that stores phone numbers.
sv: Välj fältet som lagrar telefonnummer.

en: Text to prepend before the TFA login code. Plain text only.
sv: Text som ska läggas före TFA-inloggningskoden. Endast ren text.

en: Length of the TFA login code.
sv: Längd på TFA-inloggningskoden.

en: TFA login code accepted for @name
sv: TFA-inloggningskod accepterad för @name

en: Skip TFA process
sv: Hoppa över TFA-processen

en: Skip the Two-factor authentication process and authenticate as normal.
sv: Hoppa över tvåfaktorsautentiseringsprocessen och autentisera som vanligt.

en: Adminster TFA
sv: Administrera TFA

en: Configure the TFA process
sv: Konfigurera TFA-processen

en: Two-factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: TFA requires a communication channel to transfer the login code and an address to send to. By default, TFA will use the SMS Framework if installed. Add a user field to store phone numbers to enable TFA.
sv: TFA kräver en kommunikationskanal för att överföra inloggningskoden och en adress att skicka till. Förvalt kommer TFA att använda SMS-ramverket om det är installerat. Lägg till ett användarfält för att lagra telefonnummer för att aktivera TFA.

en: You have reached the hourly threshold for login attempts. Please try again later.
sv: Du har gjort för många inloggningsförsök denna timma. Vänligen försök senare.

en: A message containing the code has been sent.
sv: Ett meddelande som innehåller koden har skickats.

en: There was an error while trying to send the login code, please try again later or contact a site administator.
sv: Det uppstod ett fel när inloggningskoden skulle skickas, försök igen senare eller kontakta en webbplatsadministratör.

en: Complete authentication
sv: Avsluta autentisering

en: TFA process settings
sv: Inställningar för TFA-process

en: Two-factor Authentication (TFA)
sv: Tvåfaktorsautentisering (TFA)

en: Pluggable provider of second factor authentication
sv: Pluggbar leverantör för autentisering av andra faktorn

en: <div class="messages ok">A message containing the code has been sent. Enter your received login code to continue.</div>
sv: <div class="messages ok">Ett meddelande som innehåller koden har skickats. Ange din mottagna inloggningskod för att fortsätta.</div>

en: Code field is required.
sv: Kodfält är obligatoriskt.

en: <div class="error messages">A phone field is required for the TFA process. Add a profile field for phone number storage to continue. Consult the <a href="!url">help documentation for more info</a>.</div>
sv: <div class="error messages">Ett telefonfält krävs för TFA-processen. Lägg till ett profilfält för lagring av telefonnummer för att fortsätta. Se <a href="!url">hjälpdokumentationen för mer info</a>.</div>

en: TFA requires a communication channel to transfer the login code and an address to send to. By default, TFA will use the SMS Framework if installed. Enable the Profile module and add a field to store phone numbers to enable TFA.
sv: TFA kräver en kommunikationskanal för att överföra inloggningskoden och en adress att skicka till. Förvalt kommer TFA att använda SMS-ramverket om det är installerat. Aktivera Profile-modulen och lägg till ett fält för att lagra telefonnummer för att aktivera TFA.

en: skip tfa
sv: hoppa över tfa

en: admin tfa settings
sv: administratörsinställningar för tfa
