Two-factor Authentication (TFA) (7.x-2.0) - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Order
sv: Ordning

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: Available plugins
sv: Tillgängliga plugins

en: Configuration saved
sv: Konfiguration sparad

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
sv: Du har just använt din engångslänk för inloggning. Det är inte längre nödvändigt att använda denna länk för att logga in. Var vänlig byt lösenord.

en: Two-factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor Authentication (TFA)
sv: Tvåfaktorsautentisering (TFA)

en: The TFA module requires the PHP Mcrypt extension be installed on the web server. See <a href="!link">the TFA help documentation</a> for setup.
sv: TFA-modulen kräver att PHP Mcrypt-tillägget är installerat på webservern. Se <a href="!link">TFA-hjälpdokumentationen</a> för mer info.

en: No plugins available for validation. See <a href="!link">the TFA help documentation</a> for setup.
sv: Inga plugins tillgängliga för validering. Se <a href="!link">TFA hjälpdokumentationen</a> för mer info.

en: Enable TFA
sv: Aktivera TFA

en: Enable TFA for account authentication.
sv: Aktivera TFA för kontoautentisering.

en: Default validation plugin
sv: Förvald plugin för validering

en: Plugin that will be used as the default TFA process.
sv: Plugin som kommer att användas som förvald TFA-process.

en: No available validation plugins available. TFA process will not occur.
sv: Inga tillgängliga valideringsplugins. TFA-processen kommer inte att köras.

en: Validation fallback plugins
sv: Reservplugins för validering

en: Fallback plugins and order. Note, if a fallback plugin is not setup for an account it will not be active in the TFA form.
sv: Reservplugins och ordning. Observera, om en reservplugin inte är inställd för ett konto kommer det inte att vara aktivt i TFA-formuläret.

en: Login plugins
sv: Plugins för inloggning

en: Plugins that can allow a user to skip the TFA process. If any plugin returns true the user will not be required to follow TFA. <strong>Use with caution.</strong>
sv: Plugins som kan tillåta en användare att hoppa över TFA-processen. Om någon plugin svarar true kommer användaren inte krävas att följa TFA. <strong>Använd med försiktighet.</strong>

en: Can't access your account?
sv: Kan du inte komma åt ditt konto?

en: You have reached the threshold for incorrect code entry attempts. Please try again in !time minutes.
sv: Du har gjort för många felaktiga kodinmatningsförsök. Vänligen försök igen om !time minuter.

en: You have reached the threshold for TFA attempts. Please try again in !time minutes.
sv: Du har gjort för många TFA försök. Vänligen försök igen om !time minuter.

en: User %name used one-time login link
sv: Användaren %name använde engångsinloggningslänk"

en: Administer TFA
sv: Administrera TFA

en: Configure two-factor authentication settings.
sv: Konfigurera inställningar för tvåfaktorsautentisering.

en: For up-to-date help see the <a href="!url">TFA module documentation</a> on drupal.org.
sv: För uppdaterad hjälp se <a href="!url">TFA-modulens dokumentation</a> på drupal.org.

en: Two-factor Authentication for Drupal
sv: Tvåfaktorsautentisering för Drupal

en: TFA is a base module for providing two-factor authentication for your Drupal site. As such it provides a framework for specific TFA plugins that act during user authentication to confirm a "second factor" for the user.
sv: TFA är en basmodul för att tillhandahålla tvåfaktorsautentisering för din Drupal-webbplats. Den tillhandahåller ett ramverk för specifika TFA-plugins som integreras under användarautentiseringen för att bekräfta en "andra faktor" för användaren.

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: TFA process and plugin settings
sv: TFA-process och plugin-inställningar

en: The TFA module requires the PHP Mcrypt extension be installed on the web server.
sv: TFA-modulen kräver att PHP Mcrypt-tillägget är installerat på webbservern.

en: Two-factor authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Pluggable provider of second factor authentication for Drupal
sv: Plugbar leverantör av andra faktor-autentisering för Drupal
