TFA Basic plugins (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Save
sv: Spara

en: Security
sv: Säkerhet

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Verify
sv: Verifiera

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Skip and finish
sv: Hoppa över och avsluta

en: Incorrect password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: Invalid code.
sv: Ogiltig kod.

en: TFA application
sv: TFA applikation

en: Set up application
sv: Konfigurera applikation

en: Reset application
sv: Återställ applikation

en: Trusted browsers
sv: Säkra webbläsare

en: TFA settings and data will be lost. %name can re-enable TFA again from their profile.
sv: TFA-inställningar och data kommer att raderas. %name kan återaktivera TFA igen från sin profil.

en: Are you sure you want to disable your two-factor authentication setup?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera din tvåfaktorsautentiseringsinställning?

en: Your settings and data will be lost. You can re-enable two-factor authentication again from your profile.
sv: Dina inställningar och data kommer att raderas. Du kan återaktivera tvåfaktor autentisering igen från din profil.

en: Confirm your current password
sv: Bekräfta ditt nuvarande lösenord

en: TFA disable canceled.
sv: TFA-inaktivering avbröts.

en: TFA has been disabled.
sv: TFA har inaktiverats.

en: Enter your current password to continue.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord för att fortsätta.

en: There was an error during TFA setup. Your settings have not been saved.
sv: Det uppstod ett fel under TFA-installationen. Dina inställningar har inte sparats.

en: Application code verified.
sv: Applikationskod verifierad.

en: TFA setup complete.
sv: TFA-inställningen är klar.

en: Set up TFA for account
sv: Konfigurera TFA för konto

en: TFA disable
sv: TFA inaktivering

en: TFA setup
sv: TFA-inställning

en: Enter one of your recovery codes
sv: Ange en av dina återställningskoder

en: You have no unused codes available.
sv: Du har inga oanvända koder tillgängliga.

en: Invalid recovery code.
sv: Ogiltig återställningskod.

en: Your recovery codes
sv: Dina återställningskoder

en: Verify and save
sv: Kontrollera och spara

en: Application verification code
sv: Programverifieringskod

en: Invalid application code. Please try again.
sv: Ogiltig programkod. Försök igen.

en: Install authentication code application on your mobile or desktop device:
sv: Installera autentiseringskodapplikation på din mobil eller stationära enhet:

en: <p>The two-factor authentication application will be used during this setup and for generating codes during regular authentication. If the application supports it, scan the QR code below to get the setup code otherwise you can manually enter the text code.</p>
sv: <p>Applikationen för tvåfaktorsautentisering kommer att användas under denna uppstart och för att generera koder för vanlig autentisering. Om applikationen stöder det, skanna QR-koden nedan för att hämta installationskoden, annars kan du ange textkoden manuellt.</p>

en: Enter this code into your two-factor authentication app or scan the QR code below.
sv: Ange den här koden i din tvåfaktorsautentiseringsapp eller skanna QR-koden nedan.

en: A verification code will be generated after you scan the above QR code or manually enter the setup code. The verification code is six digits long.
sv: En verifieringskod kommer att genereras efter att du skannat QR-koden ovan, eller ange inställningskoden manuellt. Verifieringskoden är sexsiffrig.

en: Not recommended if you are on a public or shared computer.
sv: Rekommenderas inte om du använder en offentlig eller delad dator.

en: Trust this browser?
sv: Lita på den här webbläsaren?

en: Name this browser
sv: Namnge den här webbläsaren

en: Existing browsers
sv: Befintliga webbläsare

en: @name (current browser)
sv: @name (nuvarande webbläsare)

en: Set trusted browser for user UID !uid, browser @name
sv: Ställ in säker webbläsare för användar-UID !uid, webbläsare @name

en: Removed !num TFA trusted browsers during trusted browser setup
sv: Tog bort !num TFA säkra webbläsare under konfigurationen av säkra webbläsare

en: Generate verification codes from a mobile or desktop application.
sv: Generera verifieringskoder från en mobil- eller datorapplikation.

en: Browsers that will not require a verification code during login.
sv: Webbläsare som inte kräver en verifieringskod vid inloggning.

en: Application codes not enabled.
sv: Programkoder är inte aktiverade.

en: Browser not saved.
sv: Webbläsaren har inte sparats.

en: Browser saved.
sv: Webbläsaren har sparats.

en: Recovery codes not saved.
sv: Återställningskoder har inte sparats.

en: Saved recovery codes.
sv: Sparade återställningskoder.

en: One setup step remaining. | @count TFA setup steps remain.
sv[0]: Ett installationssteg kvar.
sv[1]: @count TFA-inställningssteg kvarstår.

en: Contact support to reset your access
sv: Kontakta supporten för att återställa din åtkomst

en: Text to display on help page. Plain text only.
sv: Text som ska visas på hjälpsidan. Endast ren text.

en: Recovery codes were generated when you first set up TFA. Format: XXX XX XXX
sv: Återställningskoder genererades när du konfigurerade TFA för första gången. Format: XXX XX XXX

en: Leave checked to keep these browsers in your trusted log in list.
sv: Lämna som markerad för att behålla dessa webbläsare i din betrodda inloggningslista.

en: TFA setup canceled.
sv: TFA-inställningen avbröts.
