Ticket (7.x-1.0-alpha5) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Active
id: Aktif

en: Module
id: Modul

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Copy
id: Salin

en: Available
id: Ketersediaan

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: manage fields
id: kelola field

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Registrations
id: Pendaftaran
