Time Tracker (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (53 entries)

en: enabled
de: aktiviert

en: delete
de: Löschen

en: Delete
de: Löschen

en: Author
de: Autor

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Date
de: Datum

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Weight
de: Gewichtung

en: edit
de: Bearbeiten

en: Save
de: Speichern

en: Sunday
de: Sonntag

en: Monday
de: Montag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Friday
de: Freitag

en: Saturday
de: Samstag

en: Time
de: Zeit

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: Total
de: Gesamt

en: User
de: Benutzer

en: hours
de: Stunden

en: 1 hour | @count hours
de[0]: 1 Stunde
de[1]: @count Stunden

en: Comment
de: Kommentar

en: Start
de: Beginn

en: End
de: Ende

en: Note
de: Hinweis

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Duration
de: Dauer

en: locked
de: Gesperrt

en: Activity
de: Aktivität

en: First day of week
de: Erster Tag der Woche

en: Hours
de: Stunden

en: Start Time
de: Startzeit

en: End Time
de: Endzeit

en: on
de: am

en: Global Settings
de: Globale Einstellungen

en: Resume
de: Weiter

en: Output Format
de: Ausgabeformat

en: Locked
de: Gesperrt

en: Activities
de: Aktivitäten

en: Billable
de: Abrechenbar

en: Select box
de: Auswahlbox

en: Value type
de: Werttyp

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
de: Ein Datum in einem maschinenlesbaren Format. JJJJ-MM-TT HH:MM:SS ist bevorzugt.

en: Invalid date format.
de: Ungültiges Datumsformat.

en: Days of the week
de: Wochentage

en: Autocomplete textfield
de: Autovervollständigungs-Textfeld

en: Billed
de: Abgerechnet

en: Time Tracker
de: Zeiterfassung

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
de: Offset ab dem aktuellen Zeitpunkt wie „!example1“ oder „!example2“
