Time Tracker (7.x-1.4) - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: enabled
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Author
ja: 投稿者

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Total
ja: 合計

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: hours
ja: 時間

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Note
ja: 注意

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Duration
ja: 期間

en: locked
ja: 固定

en: Activity
ja: アクティビティ

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Hours
ja: 時

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Resume
ja: 再開

en: Above
ja: 上部

en: Locked
ja: ロック

en: Below
ja: 下部

en: Select box
ja: セレクトボックス

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Days of the week
ja: 曜日

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Select the input format for the body field of the nodes to be created.
ja: 作成されるノードの本文フィールドのための入力形式を選択してください。

en: Update existing @entities
ja: 既存の @entities を更新

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
ja: 既存の @entities は "固有なターゲット"であるマッピングを使って決定されます。

en: Do not update existing @entities
ja: 既存の @entities を更新しません

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: Skip hash check
ja: ハッシュチェックをスキップ

en: Force update of items even if item source data did not change.
ja: 例え項目のソースデータが変化していなくとも、項目の更新を強制します。

en: Replace existing @entities
ja: 既存の @entities を置換
