Timelinemap (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Weight
fr: Poids

en: Add
fr: Ajouter

en: Year
fr: Année

en: Filter
fr: Filtrer

en: Width
fr: Largeur

en: Month
fr: Mois

en: No posts available.
fr: Aucune contribution disponible.

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Basic
fr: Basique

en: Google Maps API Key
fr: Clé pour l'API Google Maps

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
fr: Votre clé personnelle pour l'API de Google Maps. Vous devez vous en procurer une pour chaque site web à l'adresse <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Site web API Google Map</a>.

en: Managed by <a href='@url'>keys api</a>.
fr: Géré par <a href='@url'>api des clés</a>.

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Embed code
fr: Code inclus

en: Clear filters
fr: Effacer les filtres

en: Longitude field
fr: Champ longitude

en: Map: Standard street map.
fr: Carte : plan des rues standard.

en: Satellite: Standard satellite map.
fr: Satellite : carte satellite standard.

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
fr: Hybride : carte satellite hybride.

en: Terrain: Physical feature map.
fr: Relief : carte des caractéristiques physiques.

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Delete selected
fr: Supprimer sélectionnés
