TinyBrowser (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Help
pt: Ajuda

en: Move to
pt: Mover para

en: link
pt: ligação

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Rename
pt: Renomear

en: n/a
pt: não disponível

en: Extensions
pt: Extenções

en: User role
pt: Grupo de utilizador

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Image directory
pt: Directoria de imagens

en: WIDTHxHEIGHT
pt: LARGURAxALTURA

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: image
pt: imagem

en: Add new profile
pt: Adicionar novo perfil

en: Resize
pt: Redimensionar

en: File directory
pt: Diretório de ficheiros

en: Crop
pt: Recortar

en: Delete profile
pt: Eliminar perfil

en: Admin
pt: Administrador

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima da imagem

en: WYSIWYG editor
pt: Editor WYSIWYG

en: WYSIWYG editor to be used with
pt: Editor WYSIWYG a ser usado com

en: Keep the existing file and reject the new one
pt: Manter o ficheiro existente e rejeitar o novo

en: by name (acsending)
pt: por nome (ascendente)

en: by name (descending)
pt: por nome (descendente)

en: by date (acsending)
pt: por data (ascendente)

en: by date (descending)
pt: por data (descendente)

en: Number of files per page
pt: Número de ficheiros por página

en: The changes has been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Maximum size of the file your can upload
pt: Tamanho máximo do ficheiro que pode carregar

en: Permitted operations
pt: Operações permitidas

en: Upload files
pt: Carregar ficheiros

en: Edit files (rename, resize, rotate)
pt: Editar ficheiros (mudar o nome, alterar o tamanho, rodar)

en: Use subfolders (create, rename, move)
pt: Use sub-pastas (criar, renomear, mover)

en: Delete files and folders
pt: Apaga ficheiros e pastas
