TinyBrowser (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Help
it: Aiuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: n/a
it: n/d

en: User role
it: Ruolo utente

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Profile name
it: Nome profilo

en: Image directory
it: Cartella immagini

en: WIDTHxHEIGHT
it: LARGHEZZAxALTEZZA

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Duplicate
it: Duplicata

en: image
it: immagine

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
it: Attiva l'inserimento di immagini o file incorporati all'interno delle aree di solo testo.

en: Insert !image or !link.
it: Inserire !image o !link.

en: Add new profile
it: Aggiungi un nuovo profilo

en: Resize
it: Ridimensiona

en: File directory
it: Cartella file

en: Crop
it: Ritaglia

en: Configuration profiles
it: Profili di configurazione

en: Absolute URLs
it: URL assoluti

en: Replace the existing file with the new one
it: Sostituire il file esistente con quello nuovo

en: Assigned profile
it: Profilo assegnato

en: Role-profile assignments
it: Assegnazioni ruolo-profilo

en: Assign profiles to user roles.
it: Assegna i profili ai ruoli utente.

en: Give a name to this profile.
it: Dare un nome a questo profilo.

en: Directory quota
it: Quota della cartella

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Profile has been added.
it: Il profilo è stato aggiunto.

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
it: Si vuole davvero eliminare il profilo %name?

en: Profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.
