TinyBrowser (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Help
fr: Aide

en: Move to
fr: Déplacer à

en: link
fr: lien

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Rename
fr: Renommer

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Thumbnail size
fr: Taille de la miniature

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Image directory
fr: Répertoire des images

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fr: Activer l'insertion d'images ou de fichiers à l'intérieur de zones de texte simple.

en: Insert !image or !link.
fr: Insérer !image ou !link

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Resize
fr: Redimensionner

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Crop
fr: Recadrer

en: Delete profile
fr: Supprimer le profil

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Absolute URLs
fr: URL absolues

en: Replace the existing file with the new one
fr: Remplacer le fichier existant par le nouveau

en: Assigned profile
fr: Profile assigné

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Assign profiles to user roles.
fr: Associer des profils aux rôles utilisateur.

en: Give a name to this profile.
fr: Veuillez nommer ce profil.

en: Directory quota
fr: Quota de répertoire

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: TinyBrowser
fr: Mini-navigateur

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers
