Token (7.x-1.0-beta5) - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Value
tr: Değer

en: Description
tr: Açıklama

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Number
tr: Sayı

en: Parent
tr: Üst öge

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Path
tr: Yol

en: Menu
tr: Menü

en: Picture
tr: Görsel

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Roles
tr: Roller

en: Count
tr: Sayaç

en: Last
tr: Son

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Random
tr: Rastgele

en: Root
tr: Kök

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: First
tr: Birinci

en: Reversed
tr: Tersine

en: Menus
tr: Menüler

en: Extension
tr: Uzantı

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: IP address
tr: IP adresi

en: Root term
tr: Kök terim

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Array
tr: Dizi

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: Insert this token into your form
tr: Bu değişkeni formunuza ekleyin

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: Hash
tr: Karma

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL
