Token (7.x-1.5) - en to fi translation catalogue (145 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Value
fi: Arvo

en: Description
fi: Kuvaus

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Number
fi: Numero

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: Name
fi: Nimi

en: Book
fi: Kirja

en: Path
fi: Polku

en: Menu
fi: Valikko

en: Picture
fi: Kuva

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: The name of the menu.
fi: Valikon nimi.

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Count
fi: Laskuri

en: Last
fi: Viimeinen

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Random
fi: Satunnainen

en: Root
fi: Päätaso

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Available tokens
fi: Käytössä olevat merkinnät

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Menus
fi: Valikot

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Keys
fi: Avaimet

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: IP address
fi: IP osoite

en: Root term
fi: Juuritermi

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Array
fi: Jono

en: Link ID
fi: Linkin ID

en: Base name
fi: Perusnimi

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän Merkit APIin sekä joitakin puuttuvia ytimen merkkejä.

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fi: Tarjolla olevat muuttujat ovat: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fi: Tämänhetkisen solmun käännössarjan lähdesolmu.

en: Account cancellation URL
fi: Käyttäjätilin peruutusosoite

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fi: Käyttäjätilin peruutuksen vahvistussivun osoite.

en: One-time login URL
fi: Kertakäyttöinen kirjautuminen

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fi: Käyttäjän sisäänkirjautumisen kertakäyttöisen kirjautumissivun osoite.

en: Tokens related to menu links.
fi: Valikkolinkkeihin liittyvät merkit.

en: The unique ID of the menu link.
fi: Valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The title of the menu link.
fi: Valikkolinkin otsikko.

en: The URL of the menu link.
fi: Valikkolinkin osoite.

en: The menu link's parent.
fi: Valikkolinkin isäntä.

en: Tokens related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvät merkit.

en: Page number
fi: Sivun numero

en: The book page associated with the node.
fi: Solmuun liittyvä kirjasivu.

en: The menu link for this node.
fi: Solmun valikkolinkki.

en: The menu link's root.
fi: Valikkolinkin juuri.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: Tokens related to the current date and time.
fi: Tämänhetkiseen päivämäärään ja kellonaikaan liittyvät korvauskuviot.

en: The URL of the @entity.
fi: Verkko-osoite entiteetille @entity.

en: The content type of the node.
fi: Solmun sisältötyyppi.

en: Tokens related to content types.
fi: Solmuihin liittyvät korvauskuviot.

en: The name of the content type.
fi: Sisältötyypin nimi.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fi: Sisältötyypin yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the content type.
fi: Sisältötyypin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fi: Sisältötyyppiin kuuluvien solmujen määrä.

en: The URL of the content type's edit page.
fi: Sisältötyypin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fi: Luokittelutermin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fi: Sanaston muokkaussivun verkko-osoite.

en: The picture of the user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fi: Tämänhetkisen sivun argumentti (esim. 'arg:1' sivulla 'node/1' palauttaa '1').

en: Tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät korvauskuviot.

en: Relative URL
fi: Suhteellinen verkko-osoite

en: The relative URL.
fi: Suhteellinen verkko-osoite.

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: The absolute URL.
fi: Absoluuttinen verkko-osoite.

en: Tokens related to menus.
fi: Valikoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fi: Valikon yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the menu.
fi: Valikon valinnainen kuvaus.

en: Menu link count
fi: Valikkolinkkien määrä

en: The number of menu links belonging to the menu.
fi: Valikossa olevien valikkolinkkien määrä.

en: The URL of the menu's edit page.
fi: Valikon muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu of the menu link.
fi: Valikkolinkin valikko.

en: The URL of the menu link's edit page.
fi: Valikkolinkin muokkaussivun verkko-osoite.

en: @category @type field.
fi: @category @type kenttä.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fi[0]: %element otsikko ei voi sisältää vähempää kuin yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikon on sisällettävä vähintään @count korvauskuviota.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.

en: The user roles associated with the user account.
fi: Käyttäjätiliin liitetyt käyttäjäroolit.

en: Brief URL
fi: Tiivistetty verkko-osoite

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fi: Verkko-osoite ilman protokollaa ja päättävää kautta-merkkiä.

en: Tokens related to arrays of strings.
fi: Merkkijonoja sisältäviin arrayhin liittyvät korvauskuviot.

en: The first element of the array.
fi: Arrayn ensimmäinen elementti.

en: The last element of the array.
fi: Arrayn viimeinen elementti.

en: The number of elements in the array.
fi: Elementtien lukumäärä arrayssä.

en: The array reversed.
fi: Array käänteisessä järjestyksessä.

en: The array of keys of the array.
fi: Arrayn avaimet arrayna.

en: Imploded
fi: Tiivistetty

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fi: Arrayn arvot yhdistettynä kustomoidulla merkillä kunkin arvon välillä.

en: A date in '@type' format. (%date)
fi: Päivämäärä '@type' muodossa. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin juuritermi.

en: File byte size
fi: Tiedostokoko tavuina

en: The size of the file, in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Query string value
fi: Kyselymerkkijonon arvo

en: The value of a specific query string field of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun tietyn kyselymerkkijonokentän arvo.

en: A random number from 0 to @max.
fi: Satunnaisluku välillä 0 ja @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fi: Satunnainen tiivistemerkkijono. Mahdolliset tiivistysalgoritmit: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fi: Yritettiin suorittaa korvauskuviokorvaus korvauskuviotyypille %type ilman tarpeellista tietoa.

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: Also known as %labels.
fi: Tunnetaan myös nimillä %labels.

en: No tokens available
fi: Korvauskuvioita ei ole saatavilla

en: Token registry caches cleared.
fi: Korvauskuviorekisterin välimuistit tyhjennetty.

en: The path component of the URL.
fi: Verkko-osoitteen polkukomponentti.

en: Unaliased URL
fi: Aliasoimaton verkko-osoite

en: The unaliased URL.
fi: Aliasoimaton verkko-osoite.

en: The specific value of the array.
fi: Arrayn tietty arvo.

en: Token registry
fi: Korvauskuviorekisteri

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fi: Sähköposteissa käytettävät korvauskuviot on listattu alla olevassa listassa.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fi: Seuraavia korvauskuvioita tai korvauskuviotyyppejä ei ole määritelty arraynä:

en: The following token types do not have any tokens defined:
fi: Seuraavilla korvauskuviotyypeillä ei ole määriteltyjä korvauskuvioita:

en: The following token types are not defined but have tokens:
fi: Seuraavia korvauskuviotyyppejä ei ole määriteltynä mutta niillä on korvauskuvioita:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fi: Seuraavat korvauskuviot tai korvauskuviotyypit määritellään useammassa kuin yhdessä moduulissa:

en: Problems detected
fi: Ongelmia havaittu

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fi: Luokittelutermin isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fi: Valikkolinkkien isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Original @entity
fi: Alkuperäinen @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fi: Alkuperäinen @entity tieto jos @entity tallennetaan tai päivitetään.

en: The base name of the file.
fi: Tiedoston perusnimi.

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fi: Seuraavilta korvauskuviotyypeiltä puuttuu pakollinen nimi ja/tai kuvaustieto:

en: Browse available tokens.
fi: Selaa käytettävissä olevia korvauskuvioita.

en: Loading token browser...
fi: Ladataan korvauskuvioiden selainta...
