Token (7.x-1.8) - en to it translation catalogue (131 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Value
it: Valore

en: Description
it: Descrizione

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Number
it: Numero

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Name
it: Nome

en: Path
it: Percorso

en: Picture
it: Ritratto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Roles
it: Ruoli

en: Count
it: Numero

en: Last
it: Ultimo

en: Arguments
it: Parametri

en: Random
it: Casuale

en: Tokens
it: Token

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: First
it: Primo

en: Reversed
it: Invertito

en: Menus
it: Menù

en: Extension
it: Estensione

en: Keys
it: Chiavi

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Root term
it: Termine radice

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Current date
it: Data corrente

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Link ID
it: ID della voce

en: Base name
it: Nome di base

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: Loading token browser...
it: Caricamento del browser dei token...
