Custom Tokens (7.x-1.1) - en to sv translation catalogue (41 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Name
sv: Namn

en: Add token
sv: Lägg till ersättningstecken

en: PHP replacement
sv: Ersättning via PHP

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Demo (if available)
sv: Demonstration (om tillgängligt)

en: Create custom tokens
sv: Skapa anpassade ersättningstecken

en: Token name
sv: Namn för ersättningstecken

en: Token description
sv: Beskrivning för ersättningstecknet

en: Edit token
sv: Redigera ersättningstecken

en: Custom tokens
sv: Anpassade ersättningstecken

en: Demo value not available
sv: Demonstrationsvärde inte tillgängligt.

en: No custom tokens available.
sv: Inga anpassade ersättningstecken tillgängliga.

en: The token's readable name
sv: Det synliga namnet för ersättningstecknet

en: Token machine name
sv: Det maskinläsbara namnet för ersättningstecknet

en: A unique machine-readable name for this token. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för detta ersättningstecken. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The token's description that will appear in the token list
sv: Beskrivningen för ersättningstecknet som kommer att synas i listan för ersättningstecken

en: The token type determines the availability of the token according to the data in the $data array (ex. a token of type <em>node</em> will need $data[node].
sv: Typen av ersättningstecken avgör tillgängligheten av ersättningstecknet enligt datan i arrayen $data (exempelvis ett ersättningstecken av typ <em>nod</em> kommer att behöva $data[node].

en: Enter the php code that will be evaluated. You have access to all the arguments of !link\. The code should return a string and should NOT be wrapped around %php.
sv: Skriv in den PHP-kod som kommer att utvärderas. Du har tillgång till alla argument !link\. Koden skall returnera en sträng och skall INTE bäddas in med %php.

en: There was a problem saving token <em>@machine_name</em>. Please contact the site administrator.
sv: Det uppstod ett problem vid sparande av ersättningstecken <em>@machine_name</em>. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Token <em>@machine_name</em> saved.
sv: Ersättningstecken <em>@machine_name</em> sparat.

en: Are you sure you want to delete token <em>@machine_name</em> ?
sv: Är du säker på att du vill radera ersättningstecken <em>@machine_name</em>?

en: Token <em>@machine_name</em> deleted.
sv: Ersättningstecken <em>@machine_name</em> raderad.

en: There was a problem deleting token <em>@machine_name</em>. Please contact the site administrator.
sv: Det uppstod ett problem vid radering av ersättningstecken <em>@machine_name</em>. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: This allows you to create custom tokens for use throughtout the site using the <a href='@admin_url'>administration pages</a>
sv: Detta låter dig skapa anpassade ersättningstecken för användning på din webbplats genom att använda <a href='@admin_url'>administrationssidorna</a>

en: Tokens can be created using markup or PHP and have access to context related objects.
sv: Ersättningstecken kan skapas genom att använda påläggning eller PHP och ha åtkomst till objekt med sammanhängande relation.

en: Manage custom tokens using PHP.
sv: Hantera anpassade ersättningstecken genom användning av PHP.

en: Create/edit/delete custom tokens using markup or PHP.
sv: Skapa/redigera/radera anpassade ersättningstecken genom att använda påläggning eller PHP.

en: Access the custom token's administration page.
sv: Åtkomst till administrationssidan för anpassade ersättningstecken

en: Customized tokens for the custom token module
sv: Anpassningsbara ersättningstecken för modulen Custom Token

en: Administrate custom tokens.
sv: Administrera anpassade ersättningstecken.

en: List of custom tokens.
sv: Lista på anpassade ersättningstecken.

en: Delete custom token
sv: Radera anpassat ersättningstecken

en: The Token Custom module was installed. You can manage your custom tokens in the <a href='@admin_url'>admin pages</a>.
sv: Modulen Token Custom installerades. Du kan hantera dina anpassade ersättningstecken på <a href='@admin_url'>administrationssidorna</a>.

en: Allow users to define custom tokens to use thoughout the site
sv: Tillåter användare att ange anpassade ersättningstecken för användning på din webbplats.
