Totem (7.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (90 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: user
ja: ユーザー

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Private
ja: プライベート

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Tags
ja: タグ

en: Resources
ja: リソース

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: register
ja: 登録

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Event
ja: イベント

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Upload
ja: アップロード

en: Continue
ja: 継続

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Post
ja: 投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Media
ja: メディア

en: Introduction
ja: 序文

en: Members
ja: メンバー

en: Events
ja: イベント

en: Select all
ja: 全て選択

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Log in
ja: ログイン

en: Close
ja: 閉じる

en: Common settings
ja: 共通設定

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Languages
ja: 言語

en: Content Top
ja: コンテンツトップ

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Sorry, unrecognized username or password.
ja: 申し訳ありませんが、不明なユーザー名、パスワードです。

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Reply
ja: 返信

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Edit comment
ja: コメントの編集

en: Featured
ja: 主な

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: About
ja: アバウト

en: Report
ja: レポート

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Dates
ja: 日付

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Resource
ja: リソース

en: Write new message
ja: メッセージを書く

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ja: あなたのIPアドレスからのログインが複数回失敗したため、このIPアドレスは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか、 <a href="@url">パスワードを再発行</a> してください。

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ja[0]: 1回以上ログインに失敗しているため、このアカウントは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか <a href="@url">パスワードを再発行</a>してください。
ja[1]: @count回ログインに失敗しているため、このアカウントは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか <a href="@url">パスワードを再発行</a>してください。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Search is currently disabled.
ja: 検索機能は現在使用されていません。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Sign in
ja: サインイン

en: Remove member
ja: メンバーを削除する

en: media item
ja: メディアアイテム

en: media items
ja: メディアアイテム
