Totem (7.x-1.0-alpha10) - en to it translation catalogue (79 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: user
it: utente

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Private
it: Privato

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Overview
it: Panoramica

en: register
it: registra

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Event
it: Evento

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Upload
it: Carica

en: Continue
it: Continua

en: Files
it: File

en: All
it: Tutti

en: Post
it: Contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Introduction
it: Introduzione

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Log in
it: Accedi

en: Close
it: Chiudi

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Languages
it: Lingue

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Reset password
it: Ripristina password

en: Collection
it: Collezione

en: Reply
it: Rispondi

en: Loading
it: Caricamento

en: Edit comment
it: Modifica commento

en: Featured
it: In evidenza

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Only of the type(s)
it: Solamente del(i) tipo(i)

en: About
it: Informazioni

en: Report
it: Resoconto

en: User account
it: Profilo utente

en: Dates
it: Date

en: Terms of Use
it: Termini di Utilizzo

en: Main menu
it: Menu principale

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Resource
it: Risorsa

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
it: Spiacente, troppi tentativi di accesso falliti dal tuo indirizzo IP. Il tuo indirizzo IP è momentaneamente bloccato. Riprova in seguito o <a href="@url">richiedi una nuova password</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
it[0]: Siamo spiacenti, c'è stato più di un tentativo fallito di accesso per questo profilo utente, ed è stato temporaneamente bloccato. Prova ancora più tardi o <a href="@url">richiedi una nuova password</a>.
it[1]: Siamo spiacenti, ci sono stati più di @count tentativi di accesso falliti per questo profilo utente, ed è stato temporaneamente bloccato. Prova ancora più tardi o <a href="@url">richiedi una nuova password</a>.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Search is currently disabled.
it: La ricerca è attualmente disattivata.

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: New Password
it: Nuova Password
