Totem (7.x-1.0-alpha6) - en to fr translation catalogue (111 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: user
fr: utilisateur

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Private
fr: Privé

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Resources
fr: Ressources

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: register
fr: s'inscrire

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Event
fr: Évènement

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Upload
fr: Transférer

en: Continue
fr: Continuer

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Post
fr: Publier

en: Block
fr: Bloc

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Media
fr: Média

en: Members
fr: Membres

en: Events
fr: Évènements

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Log in
fr: Se connecter

en: Close
fr: Fermer

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Community
fr: Communauté

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: Languages
fr: Langues

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Sorry, unrecognized username or password.
fr: Désolé, le nom d'utilisateur ou le mot de passe ne sont pas reconnus.

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reply
fr: Répondre

en: video
fr: vidéo

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: Featured
fr: Recommandés

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: About
fr: À propos

en: Report
fr: Rapport

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Tagline
fr: Slogan

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Terms of Use
fr: Conditions Générales d'Utilisation

en: Main menu
fr: Menu principal

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Resource
fr: Ressource

en: Write new message
fr: Rédiger un nouveau message

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
fr: L'action précédente peut être <a href="!undo">annulée</a>.

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr: Désolé, trop de tentatives de connexion échouées depuis votre adresse IP. Cette adresse IP est temporairement bloquée. Veuillez ré-essayer plus tard ou <a href="@url">demander un nouveau mot  de passe</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr[0]: Désolé, il y a eu plus d'un essai de connexion raté pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.
fr[1]: Désolé, il y a eu plus de @count essais de connexion ratés pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Invite Friends
fr: Inviter des amis

en: Add
fr: Ajouter

en: Facebook App ID
fr: Identifiant (ID) de l'App Facebook

en: Add Media
fr: Ajouter un Média

en: Search is currently disabled.
fr: La recherche est actuellement désactivée.

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Send invitations
fr: Envoyer des invitations

en: Forgot your password?
fr: Vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Registration link
fr: Lien de création de compte

en: community
fr: communautaire

en: Remove member
fr: Supprimer un membre

en: New message
fr: Nouveau message

en: media item
fr: élément de média

en: media items
fr: éléments de média

en: audio file
fr: fichier audio

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe
