Totem (7.x-1.0-alpha6) - en to ug translation catalogue (274 entries)

en: Home
ug: باشبەت

en: User interface
ug: ئىشلەتكۈچىلەر كۆزنىكى

en: Title
ug: تىما

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: enable
ug: ئېچىش

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Status
ug: ھالەت

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Type
ug: تىپى

en: Closed
ug: يىپىش

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: Public
ug: ھەممىگە

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: More
ug: داۋامى

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Home page
ug: باش بەت

en: view
ug: كۆرۇش

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Links
ug: ئۇلانمىلار

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: The configuration options have been saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى.

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Open
ug: ئىچىشى

en: Top
ug: ئۈستى

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Modules
ug: مودۇللار

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: Updated
ug: يېڭىلاندى

en: Text
ug: تېكىست

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: Email
ug: ئېلخەت

en: file
ug: ھۉججەت

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: Created
ug: قۇرۇلدى

en: All
ug: ھەممە

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Bottom
ug: ئاستى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Site name
ug: بېكەت نامى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: Your name
ug: ئىسمىڭىز

en: To
ug: تاپشۇرۇپ ئالغۇچى

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Locale
ug: تەرجىمە قىلىش

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Poll duration
ug: سايلام ۋاقتى

en: Poll votes
ug: بېلەت تاشلاش

en: File name
ug: ھۆججەت نامى

en: File size
ug: ھۆججەت سىغىمى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: Mode
ug: مودېل

en: OK
ug: جەزملەش

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Media
ug: مېدىيا

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Address
ug: ئادرېس

en: Send
ug: يوللاش

en: Owner
ug: ئىگىسى

en: Recipient
ug: قوبۇل قىلغۇچى

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Base
ug: ئاساس

en: Configuration
ug: لايىھە

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Other
ug: باشقا

en: Align
ug: توغرىلاش

en: Appearance
ug: بەت يۈزى

en: Link URL
ug: ئۇلانما ئادرېسى

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Allow
ug: رۇخسەت

en: User login
ug: كىرىش

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

en: Not installed
ug: قاچىلانمىغان

en: Last
ug: ئاخىرقى

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Plain
ug: ئاددى

en: Save settings
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلاش

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: Sort by
ug: تىزىش

en: China
ug: جوڭگو

en: Hidden
ug: يوشۇرۇن

en: ‹ previous
ug: ‹ ئالدىنقى بەت

en: next ›
ug: كىيىنكى ›

en: update
ug: يېڭىلاش

en: Titles only
ug: پەقەت ماۋزۇنى

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Source
ug: مەنبە

en: Date/Time
ug: چېسلا-ۋاقىت

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Front page
ug: باش بەت

en: Languages
ug: تىل

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Middle
ug: ئوتتۇرا

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Posts
ug: يازمىلار

en: Controls
ug: كونترول

en: None.
ug: يوق.

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: Blocked
ug: توسۇش

en: open
ug: ئوچۇق

en: Forums
ug: مۇنبەر

en: Website
ug: تور بەت

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: options
ug: تاللاش

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: image
ug: رەسىم

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Slogan
ug: شۇئار

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: Bold
ug: توم

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Reply
ug: جاۋاب

en: Rate
ug: باھا

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: « first
ug: «1-بەت

en: last »
ug: ئاخىرقى »

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: About
ug: ھەققىدە

en: Default theme
ug: سۈكۈت ئۇسلۇب

en: Title, as link (default)
ug: ماۋزۇنى ئۇلىنىش قىلىش(سۈكۈت تاللاش)

en: URL, as link
ug: نى ئۇلىنىش قىلىشURL

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: User account
ug: ئەزا ھساباتى

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ug: ئېنىقسىز خاتالىق كۆرۈلۈپ، %file ھۆججەتنى ساقلىغىلى بولمىدى.

en: Row
ug: قۇر

en: Uses
ug: ئىشلىتىش

en: MIME type
ug: تۈرىMIME

en: Menu links
ug: تىزىملىك ئۇلانمىسى

en: Link title
ug: ئۇلانما نامى

en: Main menu
ug: باش تىزىملىك

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: Adjust administration menu settings.
ug: باشقۇرۇش تىزىملىكىنى تەڭشەش

en: - All -
ug: ھەممىسى

en: Link ID
ug: ئۇلانما IDسى

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ug: ئەزالارنىڭ ئېلخەت، بېكەت مەزمۇننى كۆرسىتىدىغان سۈكۈت

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: Date and time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

en: URL, as plain text
ug: ،ئاددى تېكىست فورماتىداURL

en: Styles
ug: شەكلى

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Creates back/next navigation.
ug: كىيىنكى\ئالدىنقى تىزىملىكنى چىقىرىش.

en: Navigate to next month
ug: كىيىنكى ئاينى كۆرۈش

en: Hello <strong>@username</strong>
ug: مەرھابا <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى كۆرسىتىش

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: Submitted by !username on !datetime
ug: !username يوللىغۇچى !datetime

en: The home page URL left by the comment author.
ug: ئىنكاس يازغاندا قوشۇلغان URL .

en: Poll winner
ug: كۆپ بېلەت

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ug: node يېڭى بولۇپ، تېخى سانداندا ساقلانمىدى.

en: Long text
ug: ئۇزۇن تېكىست

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ug: 文件字段 !name 的上传目录 %directory 不能创建或不可访问。新上传的文件不能保存于此目录，上传被取消。

en: Text formats
ug: تېكىست فورماتى

en: Image styles
ug: رەسىم تۈرلىرى

en: view own unpublished content
ug: ئۆزىنىڭ ئېلان قىلىنمىغان مەزمۇنلىرىنى كۆرۈش

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ug: ئەزالار ئاپتوماتىك ئۆزگەرتىلگەن URL نى تەڭشىيەلەيدۇ.

en: Current page
ug: ھازىرقى بەت

en: Book children
ug: تارماق بەت

en: Site logo
ug: بېكەت لوگوسى

en: Title, as plain text
ug: ماۋزۇ،ئاددى تېكىست فورماتىدا

en: %title has been updated.
ug: تېما يېڭىلاندى%

en: %title could not be updated.
ug: تېما يېڭىلانمىدى%

en: Page number
ug: بەت سانى

en: User signature
ug: ئەزا ئىمزاسى

en: Access administration menu
ug: باشقۇرۇش تىزىملىكىنى زىيارەت قىلىش

en: Rebuild system links
ug: سېستىما ئۇلىنىشىنى قايتا قۇرۇش

en: The picture of the user.
ug: ئەزا باش سۈرىتى

[ctx: datetime]
en: Year
ug: يىل

[ctx: datetime]
en: Month
ug: ئاي

[ctx: datetime]
en: Day
ug: كۈن

[ctx: datetime]
en: Hour
ug: سائەت

[ctx: datetime]
en: Minute
ug: مىنۇت

en: There are no @titles to display.
ug: @titles كۆرسەتكىلى بولمىدى.

en: File byte size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى بويىچە

en: Autocomplete (Tags style)
ug: ئۆزلىكىدىن تاماملىنىش،خەتكۈچ فورماتىدا.

en: Security error.
ug: بىخەتەرلىك خاتالىقى كۆرۈلدى.

en: IO error.
ug: IO خاتالىقى يۈز بەردى.
