Totem (7.x-1.0-alpha8) - en to tr translation catalogue (92 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: user
tr: kullanıcı

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Private
tr: Özel

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Tags
tr: Etiketler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: register
tr: kayıt

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: Event
tr: Olay

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Upload
tr: Yükle

en: Continue
tr: Devam et

en: Files
tr: Dosyalar

en: All
tr: Tümü

en: Post
tr: Gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Media
tr: Medya

en: Members
tr: Üyeler

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Close
tr: Kapat

en: 1 item | @count items
tr[0]: 1 öğe
tr[1]: @count öğe

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: Languages
tr: Diller

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: Sorry, unrecognized username or password.
tr: Özür dileriz, tanınmayan kullanıcı adı veya parola.

en: Login attempt failed for %user.
tr: %user için giriş denemesi başarısız.

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Reset password
tr: Şifre sıfırla

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Edit comment
tr: Yorumu düzenle

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: About
tr: Hakkında

en: Report
tr: Rapor

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Dates
tr: Tarihler

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Main menu
tr: Ana menü

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Write new message
tr: Yeni ileti yaz

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
tr: Bir önceki işlem <a href=" !undo ">geri alınabilir</a>.

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
tr: Özür dileriz, IP adresinizden çok sayıda başarısız giriş denemesi oldu. Bu IP adresi geçici olarak engellendi. Daha sonra deneyin veya <a href="@url">yeni bir parola isteyin</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
tr[0]: Özür dileriz, bu hesap için @count seferden fazla başarısız giriş denemesi oldu. Hesap geçici olarak engellendi. Daha sonra tekrar deneyin veya <a href="@url">yeni bir parola isteyin</a>.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Invite Friends
tr: Arkadaşlarını Çağır

en: Add
tr: Ekle

en: Date filter
tr: Tarih filtresi

en: Search is currently disabled.
tr: Arama şu anda devre dışı.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Send invitations
tr: Davet gönderme

en: media item
tr: medya öğesi

en: Invite friends to join the "@title" @community here.
tr: Arkadaşlarını "@title" @community üyesi olmaya çağır.
