Totem (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (84 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: user
id: anggota

en: Register
id: Daftar

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Email address
id: Alamat email

en: Private
id: Privat

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Tags
id: Tag

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Overview
id: Sekilas

en: register
id: registrasi

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Event
id: Acara

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Upload
id: Unggah

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: All
id: Semua

en: Post
id: Pos

en: Block
id: Blok

en: Location
id: Lokasi

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Members
id: Anggota

en: Events
id: Acara

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Log in
id: Login

en: Close
id: Tutup

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: Community
id: Komunitas

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Please enter some keywords.
id: Mohon masukkan kata kunci.

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: RSS Feed
id: Umpan RSS

en: Sorry, unrecognized username or password.
id: Maaf, nama atau sandi anda belum terdaftar

en: Login attempt failed for %user.
id: Usaha login gagal untuk %user.

en: Loading...
id: Memuat...

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: Reply
id: Balas

en: Loading
id: Memuat

en: Edit comment
id: Edit komentar

en: Featured
id: Pilihan

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: About
id: Tentang

en: Report
id: Laporkan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Dates
id: Tanggal

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Main menu
id: Menu utama

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Write new message
id: Tulis pesan baru

en: User menu
id: Menu pengguna

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
id: Maaf, terlalu banyak usaha masuk log dari alamat IP Anda. Alamat IP ini sementara waktu diblokir. Coba lagi nanti atau <a href="@url">meminta sandi baru</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
id[0]: Mohon maaf, telah ada lebih dari satu upaya login yang gagal untuk akun ini. Hal ini mengakibatkan pemblokiran sementara. Coba lagi nanti atau <a href="@url">meminta kata sandi baru</a>.
id[1]: Mohon maaf, telah ada lebih dari @count upaya login yang gagal untuk akun ini. Hal ini mengakibatkan pemblokiran sementara. Coba lagi nanti atau <a href="@url">meminta kata sandi baru</a>.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Search is currently disabled.
id: Pencarian sekarang sedang dimatikan.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi Anda?

en: community
id: komunitas

en: media item
id: item media

en: media items
id: item media
