Totem (7.x-1.0-beta2) - en to nn translation catalogue (306 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Development
nn: Utvikling

en: Is
nn: Er

en: Author
nn: Forfattar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: new
nn: ny

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: Overview
nn: Oversikt

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Notes
nn: Notat

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Preview comment
nn: Førehandsvis kommentar

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Menu item
nn: Menydel

en: All
nn: Alle

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Date format
nn: Datoformat

en: Block
nn: Blokk

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Footer
nn: Botntekst

en: Your name
nn: Namnet ditt

en: To
nn: Til

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Add action
nn: Legg til handling

en: Mode
nn: Modus

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Performance
nn: Ytelse

en: Display options
nn: Visningsalternativ

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Phone
nn: Telefon

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: security
nn: sikring

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: Allow
nn: Tillat

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: access denied
nn: tilgang nekta

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Close
nn: Lukk

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: Location name
nn: Stadnamn

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Hidden
nn: Skjult

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: English
nn: Engelsk

en: 1 item | @count items
nn[0]: 1 element
nn[1]: @count element

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Languages
nn: Språk

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Posts
nn: Innlegg

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Your rating
nn: Din karakter

en: Log out
nn: Logg ut

en: Your message has been sent.
nn: Meldinga di er sent.

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: revert
nn: tilbakestill

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Attach
nn: Legg ved

en: Login attempt failed for %user.
nn: Innloggingsforsøk feila for %user.

en: image
nn: bilete

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: Reset password
nn: Tilbakestill passord

en: disable
nn: deaktiver

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Every
nn: Kvar

en: Reply
nn: Svar

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nn: Kan ikkje skrive til mappa %directory, dette fordi den ikkje har korrekte innstillingar for tilgang.

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Package
nn: Pakke

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: Edit comment
nn: Rediger kommentar

en: Featured
nn: Framheva

en: Send message
nn: Send melding

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Only of the type(s)
nn: Berre av typen/typane

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
nn: Av sikringsgrunnar har namnet på den opplasta fila blitt endra til %filename.

en: User account
nn: Brukarkonto

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
nn: Fila %file kunne ikkje lagrast. Ein ukjend feil oppstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
nn: Opplastingsfeil. Kunne ikkje flytte opplasta fil %file til målmappe %destination.

en: Starts with
nn: Startar med

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Rating (i.e. 4.2/5)
nn: Karakter (t.d 4.2/5)

en: Give it @star/@count
nn: Avgi stemme @star/@count

en: Your rating: <span>!stars</span>
nn: Din karakter: <span>!stars</span>

en: No votes yet
nn: Ingen stemmer registrert

en: Select rating
nn: Vel karakter

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Library
nn: Bibliotek

en: Hello <strong>@username</strong>
nn: Hei <strong>@username</strong>

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: User menu
nn: Brukarmeny

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
nn: Fila kunne ikkje lastast opp fordi målet %destination er ugyldig.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
nn: Fila %source kunne ikkje lastast opp fordi ei fil med dette allereie finst i målmappa %directory.

en: Long text
nn: Lang tekst

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Basic page
nn: Grunnleggjande side

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Transfer
nn: Overfør

en: Upload a new file
nn: Last opp ei ny fil

en: URL or embed code
nn: URL eller kode for innbygging

en: Import files into your media library.
nn: Importer filer til biblioteket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
nn: Fila %file kunne ikkje kopierast fordi målkatalogen ikkje er sett opp rett. Sjekk om innstillingane for tilgang til filer/mapper. Meir informasjon finst i systemloggen.

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
nn: Fila %file kunne ikkje kopierast fordi målmappa %destination ikkje er sett opp rett.

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
