Totem (7.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (105 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: user
pt: usuário

en: Register
pt: Registro

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Private
pt: Privada

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Resources
pt: Recursos

en: Overview
pt: Visão geral

en: File
pt: Arquivo

en: register
pt: registre-se

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Help
pt: Ajuda

en: Event
pt: Evento

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Upload
pt: Carregar

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Arquivos

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Media
pt: Mídia

en: Introduction
pt: Introdução

en: Members
pt: Membros

en: Events
pt: Eventos

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Log in
pt: Entrar

en: Close
pt: Fechar

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Community
pt: Comunidade

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite algumas palavras.

en: Languages
pt: Idiomas

en: Content Top
pt: Acima no conteúdo

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Sorry, unrecognized username or password.
pt: Desculpe, nome de usuário ou senha não reconhecidos.

en: Login attempt failed for %user.
pt: Tentativa de login falhou para %user.

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Reset password
pt: Recuperar senha

en: Collection
pt: Coleção

en: Reply
pt: Responder

en: Loading
pt: Carregando

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Featured
pt: Destacado

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: About
pt: Sobre

en: Report
pt: Relatório

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Dates
pt: Datas

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Terms of Use
pt: Termos de Uso

en: Main menu
pt: Menu principal

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Resource
pt: Recurso

en: Write new message
pt: Escrever nova mensagem

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
pt: A ação anterior pode ser <a href="!undo">desfeita</a>.

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
pt: Desculpe, houveram muitas tentativas de login sem sucesso do seu endereço IP. Este endereço IP está bloqueado temporariamente. Tente novamente mais tarde ou <a href="@url">solicite uma nova senha</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
pt[0]: Desculpe, houve mais de uma tentativa sem sucesso de acesso a esta conta. Ela está temporariamente bloqueada. Tente novamente mais tarde ou <a href="@url">solicite uma nova senha</a>.
pt[1]: Desculpe, houve mais de @count tentativas sem sucesso de acesso a esta conta. Ela está temporariamente bloqueada. Tente novamente mais tarde ou <a href="@url">solicite uma nova senha</a>.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Add
pt: Adicionar

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Search is currently disabled.
pt: A busca está, atualmente, desabilitada.

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Sign in
pt: Autenticar-se

en: Send invitations
pt: Enviar convites

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Discussions
pt: Discussões

en: Remove member
pt: Remover membro

en: media item
pt: item de mídia

en: media items
pt: itens de mídia

en: Block member
pt: Bloquear membro
