Totem (7.x-1.0-beta3) - en to hi translation catalogue (73 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Tags
hi: उपनाम

en: Resources
hi: संसाधन

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: register
hi: रजिस्टर

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Help
hi: मदद

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Upload
hi: अपलोड

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Files
hi: दस्तावेज

en: All
hi: सभी

en: Post
hi: पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Media
hi: मीडिया

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Step 1
hi: स्टेप 1

en: Step 2
hi: स्टेप 2

en: Members
hi: सदस्य

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Close
hi: बंद करे

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Please enter some keywords.
hi: कृपया कुछ खोजशब्द दर्ज करें।

en: Languages
hi: भाषायें

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Sorry, unrecognized username or password.
hi: क्षमा करें, उपयोगकर्ता का नाम या पासवर्ड अपरिचित है।

en: Login attempt failed for %user.
hi: सदस्य %user का आने की सूचना देने का प्रयास असफल रहा।

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Reset password
hi: कूटशब्द नव निर्माण करें

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Edit comment
hi: कमेन्ट का सम्पादन

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Only of the type(s)
hi: सिर्फ इस प्रकार में

en: About
hi: के बारे में

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: User menu
hi: उपयोगकर्ता मेनू

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Privacy Policy
hi: गोपनीयता नीति

en: Search is currently disabled.
hi: खोज वर्तमान में निष्क्रिय है

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू
