Tournament (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (67 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Back
hi: वापस

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Teaser
hi: टीज़र

en: The username %name does not exist.
hi: सदस्यनाम %name उपलब्ध नहीं है।

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Every hour
hi: प्रत्येक घंटा

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Score
hi: स्कोर

en: User role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Advanced
hi: विकसित

en: 2 months
hi: 2 महीने

en: 3 months
hi: 3 महीने

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: System
hi: प्रणाली

en: Members
hi: सदस्य

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Duration
hi: अवधि

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Finished
hi: संपूर्ण

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Alias
hi: उपनाम

en: Member
hi: सदस्य

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Cancel account
hi: खाता खारिज करना

en: Group @group
hi: समूह @group

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली
