Tournament (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Public
id: Publik

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Comment
id: Komentar

en: Score
id: Skor

en: User role
id: Peran pengguna

en: Warning
id: Peringatan

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Details
id: Rincian

en: System
id: Sistem

en: Members
id: Anggota

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Random
id: Acak

en: Profile
id: Profil

en: Duration
id: Durasi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Pending
id: Tertunda

en: Replace
id: Tiban

en: User name
id: Nama pengguna

en: Username not found
id: Nama pengguna tidak ditemukan

en: Join
id: Bergabung

en: Privacy
id: Privasi

en: Finished
id: Selesai

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Sign up
id: Daftar

en: Admin
id: Administrator

en: By @name
id: Berdasarkan @name

en: Cancel account
id: Pembatalan akun

en: Name (raw)
id: Nama (mentah)

en: View mode
id: Modus tampilan
