Tournament (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Username
ja: ユーザー名

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Public
ja: パブリック

en: Disable
ja: 無効

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: Updated
ja: 更新

en: Every hour
ja: 1時間ごと

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Comment
ja: コメント

en: Score
ja: 得点

en: User role
ja: 役割

en: Warning
ja: 警告

en: Advanced
ja: 高度

en: Details
ja: 詳細

en: System
ja: システム

en: Members
ja: メンバー

en: Start date
ja: 開始日

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Random
ja: ランダム

en: Profile
ja: プロフィール

en: Level
ja: レベル

en: Duration
ja: 期間

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Replace
ja: 置換

en: No limit
ja: 無制限

en: Match
ja: 一致

en: User name
ja: ユーザー名

en: Join
ja: 参加

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Finished
ja: 完了

en: fieldset
ja: フィールドセット

en: 1 week
ja: 1週間

en: Participants
ja: 参加者

en: Alias
ja: エイリアス

en: Sign up
ja: サインアップ

en: Member
ja: メンバー

en: Admin
ja: 管理者

en: 2 weeks
ja: 2週

en: In progress
ja: 処理中

en: By @name
ja: @name 作成

en: Manage members
ja: メンバーの管理

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Name (raw)
ja: 名前（未加工）

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your image.
ja: サーバーに直接ファイルアクセスできないなら、このフィールドを使って画像をアップロードして下さい。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Confirmation required
ja: 確認を要求

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Remove member
ja: メンバーを削除する
