Tournament (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Back
fr: Précédent

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Teaser
fr: Accroche

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Every hour
fr: Toutes les heures

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Comment
fr: Commentaire

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Warning
fr: Avertissement

en: Advanced
fr: Avancé

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 3 months
fr: 3 mois

en: Details
fr: Détails

en: System
fr: Système

en: Members
fr: Membres

en: Start date
fr: Date de début

en: D
fr: R

en: W
fr: O

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Random
fr: Au hasard

en: Profile
fr: Profil

en: Level
fr: Niveau

en: Close
fr: Fermer

en: Duration
fr: Durée

en: Share
fr: Partager

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Rank
fr: Rang

en: Result
fr: Résultat

en: Accept
fr: Accepter

en: Replace
fr: Remplacer

en: Userpoints
fr: Points utilisateurs

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: Match
fr: Correspondance

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Username not found
fr: Nom d'utilisateur inconnu

en: Join
fr: S'inscrire

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: fieldset
fr: groupe de champs

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Matches
fr: Correspondances

en: Member
fr: Membre

en: Seed
fr: Place

en: Registered
fr: Enregistré

en: Request date
fr: Date de la requête

en: Admins
fr: Administrateurs

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: In progress
fr: En cours

en: Every day
fr: Tous les jours

en: Reject
fr: Rejeter

en: Leave
fr: Quitter

en: By @name
fr: Par @name

en: Deadline
fr: Échéance

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: Manage members
fr: Gérer les membres

en: Cancel account
fr: Annuler le compte

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your image.
fr: Si vous n'avez pas d'accès direct aux fichiers du serveur, utilisez ce champ pour transférer votre image.

en: Bracket
fr: Tranche

en: match
fr: correspondre

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Invited
fr: Invité

en: Every week
fr: Toutes les semaines

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Confirmation required
fr: Confirmation requise

en: No members selected.
fr: Aucun membre sélectionné
