Translation Overview (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Priority
ja: 優先度

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Reset
ja: リセット

en: category
ja: カテゴリー

en: High
ja: 高い

en: n/a
ja: 利用不可

en: type
ja: タイプ

en: Created
ja: 作成

en: Ignored
ja: 無視

en: Filter
ja: フィルター

en: Normal
ja: ノーマル

en: Domain
ja: ドメイン

en: Ignore
ja: 無視

en: Original
ja: オリジナル

en: published
ja: 掲載

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: any
ja: いずれか

en: not published
ja: 非掲載

en: not sticky
ja: リスト上部に固定されていない

en: sticky
ja: リスト上部に固定されている

en: not promoted
ja: フロントページに掲載されていない

en: promoted
ja: フロントページに掲載されている

en: Complete
ja: 完了

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: Any
ja: いずれか

en: Outdated translation
ja: 翻訳が旧式

en: Out-of-date
ja: 期限切れ

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Translation overview
ja: 翻訳の概要

en: View the translation status of the site's content.
ja: このサイトのコンテンツの翻訳状況を表示します。

en: Provides an overview of the translation status of the site's content.
ja: このサイトのコンテンツの翻訳状況の概要を提供します。

en: Multilanguage
ja: 多言語

en: original
ja: オリジナル

en: Translations of %title
ja: %title の翻訳

en: There are no translatable node types on this site.
ja: このサイトで翻訳可能なノードタイプがありません。

en: Source language
ja: 元言語

en: The table uses the following symbols to indicate the translation status: !original, !current, !outofdate, !missing.
ja: 以下の表は翻訳状況を示すため、以下のシンボルを使います: !original, !current, !outofdate, !missing。

en: High priority
ja: 高優先度

en: completed translation
ja: 完了した翻訳

en: out-of-date translation
ja: 期限切れの翻訳

en: untranslated content
ja: 翻訳されていないコンテンツ

en: Translator assigments
ja: 翻訳の割り当て

en: View the translations assignments.
ja: 翻訳の割り当てを表示します。

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: View translation overview assigments
ja: 翻訳の概要の割り当てを表示

en: Allow users to view the translations assignments.
ja: ユーザーが翻訳の割り当てを見れるようにします。

en: Manage %language translation overview priorities
ja: %language 翻訳概要のプロパティを管理
