Translation Overview (7.x-2.0-beta2) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Language
fr: Langue

en: Priority
fr: Priorité

en: unpublished
fr: non publié

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: category
fr: la catégorie

en: High
fr: Haute

en: Created
fr: Créé

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Filter
fr: Filtrer

en: Domain
fr: Domaine

en: Ignore
fr: Ignorer

en: published
fr: publié

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: any
fr: tous

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: not published
fr: non publié

en: not sticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: not promoted
fr: non promu

en: promoted
fr: promu

en: Complete
fr: Terminé

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Any
fr: Tout

en: Outdated translation
fr: Traduction non à jour

en: Out-of-date
fr: Obsolète

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Translation overview
fr: Vue d'ensemble de la traduction

en: View the translation status of the site's content.
fr: Voir le statut de traduction du contenu du site.

en: Provides an overview of the translation status of the site's content.
fr: Fournit une vue d'ensemble du statut de traduction des contenus du site.

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: The translation priorities have been saved.
fr: Les prorités de traduction ont été sauvegardées

en: There was a problem saving the translation priorities.
fr: Un problème est survenu lors de la sauvegarde des priorités de traduction

en: Up-to-date translation
fr: Traduction à jour

en: There are no translatable node types on this site.
fr: Il n'existe aucun type de nœud traduisible sur ce site.

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: The table uses the following symbols to indicate the translation status: !original, !current, !outofdate, !missing.
fr: Ce tableau utilise les symboles suivants pour indiquer le statut de la traduction : !original, !current, !outofdate, !missing.

en: High priority
fr: Priorité haute

en: completed translation
fr: traduction complétée

en: out-of-date translation
fr: traduction obsolète

en: untranslated content
fr: contenu non-traduit

en: with a note
fr: avec note

en: Click to edit it.
fr: Cliquer pour la modifier.

en: Click to add it.
fr: Cliquer pour l'ajouter.

en: Click to view it.
fr: Cliquer pour visualiser.

en: Added a column for %langcode to the translation_overview_priority table.
fr: Une colonne a été ajoutée pour %langcode à la table translation_overview_priority.

en: Dropped the %langcode column from the translation_overview_priority table.
fr: Une colonne a été supprimée pour %langcode à la table translation_overview_priority.

en: View the translations assignments.
fr: Voir les assignations de traduction

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Submit settings
fr: Soumettre les paramètres

en: Allow users to view the translations assignments.
fr: Autoriser les utilisateurs à voir les assignations de traduction.

en: Manage %language translation overview priorities
fr: Gérer les priorités de Translation Overview pour %language
