Transliteration (7.x-3.1) - en to nl translation catalogue (23 entries)

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Transliteration
nl: Transliteratie

en: Database not supported.
nl: Niet-ondersteunde database.

en: Original file name
nl: Originele bestandsnaam

en: Transliterate
nl: Translitereren

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
nl: Weet u zeker dat u de bestaande bestandsnamen wilt translitereren?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
nl: Niet alle bestandsnamen konden geconverteerd worden. De volgende bestanden konden niet benaderd worden en zijn genegeerd:

en: @filenames have been successfully transliterated.
nl: @filenames zijn succesvol getranslitereerd.

en: 1 file name | @count file names
nl[0]: 1 bestandsnaam
nl[1]: @count bestandsnamen

en: Lowercase transliterated file names.
nl: Bestandsnamen translitereren in kleine letters.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
nl: Converteer bestaande bestandsnamen naar US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
nl: Transliteration is geïnstallerd. <a href="@transliteration-url">Corrigeer bestaande bestandsnamen</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
nl: Zet niet-Latijnse tekst naar US-ASCII om en schoont bestandsnamen op.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
nl: Transliteratie met terugwerkende kracht wordt momenteel niet ondersteund door het database systeem van deze Drupal installatie. Als je vindt dat dit opgelost moet worden, <a href="@issues-url">laat dan een bericht achter</a> in de project issue queue.

en: Transliteration is not required.
nl: Transliteratie is niet nodig.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
nl: Er zijn momenteel geen bestanden die niet-ASCII tekens bevatten.

en: Transliterated file name
nl: Getranslitereerde bestandsnaam

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
nl: De database bevat momenteel @x_filenames met niet-ASCII tekens

en: Note: table shows only the first 10 entries.
nl: Let op: de tabel toont enkel de eerste 10 items.

en: Transliterate file names during upload.
nl: Bestandsnamen tijdens het uploaden translitereren.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed.
nl: Dit aantal is mogelijk onnauwkeurig, omdat sommige bestanden mogelijk niet hoeven te worden hernoemd.

en: Convert all characters to US-ASCII
nl: Converteer alle karakters naar US-ASCII
