Transliteration (7.x-3.1) - en to pt translation catalogue (12 entries)

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Settings
pt: Configurações

en: Transliteration
pt: Transliteração

en: Lowercase transliterated file names.
pt: Transformar os nomes dos arquivos transliterados para caixa baixa.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
pt: Converte os nomes de arquivos existentes para US-ASCII.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
pt: Converte textos não latinos para US-ASCII e sanitiza nomes de arquivos.

en: Transliteration is not required.
pt: Não há necessidade de transliteração.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
pt: Atualmente não há nomes de arquivos que contenham caracteres que não sejam ASCII.

en: Transliterate file names during upload.
pt: Transliterar nome de arquivos no momento do upload.

en: Transliterate search index and searched strings.
pt: Transliterar índices de busca e strings pesquisadas.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
pt: Habilite para permitir buscas e indexação usando um conjunto de caracteres US-ASCII para tratar letras acentuadas e não acentuadas como iguais.

en: Convert all characters to US-ASCII
pt: Converter todos os caracteres para US-ASCII
