Transliteration (7.x-3.3) - en to el translation catalogue (27 entries)

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Transliteration
el: Μεταγραφή

en: Database not supported.
el: Η βάση δεδομένων δεν υποστηρίζεται.

en: Usage
el: Χρήση

en: About
el: Περί

en: Original file name
el: Αρχικό όνομα αρχείου

en: Transliterate
el: Μετέγραψε

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
el: Θέλετε σίγουρα να μεταγράψετε τα υπάρχοντα ονόματα αρχείων;

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
el: Δεν μπόρεσαν να μετατραπούν όλα τα ονόματα αρχείων. Για τα παρακάτω αρχεία δεν υπήρξε πρόσβαση και αγνοήθηκαν:

en: @filenames have been successfully transliterated.
el: @filenames μεταγράφηκαν με επιτυχία.

en: 1 file name | @count file names
el[0]: 1 όνομα αρχείου
el[1]: @count ονόματα αρχείων

en: Lowercase transliterated file names.
el: Ονόματα αρχείων μετεγραμένα σε πεζά.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
el: Μετατροπή υπαρχόντων ονομάτων αρχείων σε US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
el: Το Transliteration εγκαταστάθηκε. <a href="@transliteration-url">Επιδιόρθωση υπαρχόντων ονομάτων αρχείων</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
el: Μετατρέπει μη λατινικό κείμενο σε US-ASCII και αποστειρώνει τα ονόματα αρχείων.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
el: Η αναδρομική μεταγραφή δεν υποστηρίζεται για τη βάση δεδομένων της συγκεκριμένης εγκατάστασης του Drupal. Αν πιστεύετε ότι αυτό πρέπει να διορθωθεί παρακαλώ <a href="@issues-url">καταχωρήστε ένα θέμα</a> στην ουρά θεμάτων (issue queue) του project.

en: Transliteration is not required.
el: Δεν απαιτείται μεταγραφή.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αρχεία που να περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: Transliterated file name
el: Μεταγραμμένο όνομα αρχείου

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
el: Η βάση δεδομένων αυτή τη στιγμή καταγράφει  @x_filenames που περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
el: Ωστόσο αυτή η μέτρηση μπορεί να μην είναι ακριβής εφόσον κάποια αρχεία ίσως να μην χρειάζεται να μετονομαστούν. Για παράδειγμα αρχεία που βρίσκονται εκτός αυτού του site δεν θα αλλάξουν ποτέ.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
el: Σημείωση: ο πίνακας δείχνει μόνο τις πρώτες 10 εγγραφές.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
el: <strong>ΠΡΟΣΟΧΗ:</strong> αν έχετε εισάγει διαδρομές αρχείων ή εικόνων με το χέρι σε πεδία κειμένου (πχ WYSIWYG επεξεργαστές) η μετονομασία των αρχείων θα σπάσει αυτές τις αναφορές. Εφόσον δεν υπάρχει επί του παρόντος αυτοματοποιημένος τρόπος διόρθωσης των αναφορών προς αρχεία σε πεδία κειμένου είναι μια πολύ καλή ιδέα να φυλάξετε (backup) την βάση δεδομένων και τον φάκελο %files εκ των προτέρων. Τα modules με πρόσβαση στα αρχεία μέσω εσωτερικών ID του συστήματος δεν επηρεάζονται.

en: Transliterate file names during upload.
el: Μεταγραφή των ονομάτων των αρχείων κατά τη μεταφόρτωση.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
el: Ενεργοποιήστε για να μετατρέπονται τα ονόματα των αρχείων σε US-ASCII σετ χαρακτήρων για cross-platform συμβατότητα.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
el: Αυτή είναι μια συνιστώμενη ρύθμιση για την αποφυγή προβλημάτων με συστήματα που δεν κάνουν διαχωρισμό κεφαλαίων-μικρών (case-insensitive). Δεν έχει κανένα αποτέλεσμα αν η μεταγραφή είναι απενεργοποιημένη.
