Tripal (7.x-3.0-alpha1) - en to bn translation catalogue (38 entries)

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Type
bn: টাইপ

en: Confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Version
bn: সংস্করণ

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Weight
bn: ভর

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Update
bn: আপডেট

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Region
bn: অঞ্চল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Find content
bn: কন্টেন্ট খুঁজুন

en: Configure
bn: কনফিগার

en: Year
bn: বছর

en: Add content
bn: কন্টেন্ট যুক্ত কর

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Table
bn: টেবিল

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Libraries
bn: লাইব্রেরী সমূহ

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট
