Tripal (7.x-3.0-rc1) - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: select
ar: اختر

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Projects
ar: المشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Export
ar: تصدير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Update
ar: تحديث

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Add
ar: إضافة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Find content
ar: المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Year
ar: السنة

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Custom
ar: مخصص

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Group ID
ar: معرف مجموعة

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Details
ar: التفاصيل

en: Table
ar: جدول

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Optional
ar: اختياري

en: Template
ar: القالب

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Query
ar: استفسار

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Reverse
ar: عكس

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Analysis
ar: التحليل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Publish
ar: انشر

en: debug
ar: تنقيح

en: empty
ar: فارغ

en: contains
ar: يحتوي على

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Bundle ID
ar: معرف الحزمة

en: Field storage engine not found.
ar: لم يتم العثور على محرك التخزين للحقل.

en: There was a problem creating field %label: !message
ar: ُوجدت هنالك مشكلة في إنشاء الحقل %label: !message
