Tripal (7.x-3.0-rc1) - en to is translation catalogue (100 entries)

en: Title
is: Titill

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Priority
is: Forgangur

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Synonyms
is: Samheiti

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Update
is: Uppfæra

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Add
is: Bæta við

en: URL
is: vefslóð

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Find content
is: Finna efni

en: Configure
is: Stilla

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Year
is: Ár

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Off
is: Af

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Authored by
is: Höfundur

en: Details
is: Nánar

en: Stock
is: Lagerstaða

en: Table
is: Tafla

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Optional
is: Valkvætt

en: Template
is: Sniðmát

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Leave blank for %anonymous.
is: Skiljið eftir autt fyrir %anonymous

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Your settings have been saved.
is: Stillingar þínar hafa verið vistaðar.

en: Not published
is: Ekki birt

en: Relationships
is: Tengsl

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Apply
is: Virkja

en: debug
is: villuleit

en: empty
is: tómt

en: contains
is: inniheldur

en: Column
is: Dálkur

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Ends with
is: Endar á

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki
