Tripal (7.x-3.0-rc3) - en to bs translation catalogue (87 entries)

en: Title
bs: Naslov

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Value
bs: Vrijednost

en: Group
bs: Grupa

en: Type
bs: Tip

en: Subject
bs: Naslov

en: Actions
bs: Akcije

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Remove
bs: Ukloni

en: Description
bs: Opis

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Priority
bs: Prioritet

en: Tags
bs: Tagovi

en: Taxonomy
bs: Taksonomija

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Projects
bs: Projekti

en: Project
bs: Projekt

en: Version
bs: Verzija

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Search
bs: Pretraga

en: This action cannot be undone.
bs: Ova akcija je nepovratna.

en: Weight
bs: Težina

en: Settings
bs: Postavke

en: Name
bs: Ime

en: Export
bs: Izvezi

en: Label
bs: Oznaka

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Help
bs: Pomoć

en: Update
bs: Ažuriranje

en: Add
bs: Dodaj

en: Teaser
bs: Sažetak

en: Configure
bs: Podešavanje

en: Contact
bs: Kontakt

en: Created
bs: Kreiran

en: Year
bs: Godina

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Comment
bs: Komentar

en: Published
bs: Objavljeno

en: Vocabulary
bs: Riječnik

en: Contains
bs: Sadrži

en: Does not contain
bs: Ne sadrži

en: Is less than
bs: Je manje od

en: Is less than or equal to
bs: Je manje od ili jednako

en: Is equal to
bs: je jednako

en: Is greater than or equal to
bs: Je više od ili jednako

en: Is greater than
bs: Je više od

en: Is not equal to
bs: nije jednako

en: Authored by
bs: Napisao

en: Details
bs: Detalji

en: Table
bs: Tabela

en: Users
bs: Korisnici

en: Save changes
bs: Snimi promjene

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Optional
bs: Opcionalno

en: Notifications
bs: Obavijesti

en: Authoring information
bs: Informacije o autorstvu

en: Authored on
bs: Napisano

en: Leave blank for %anonymous.
bs: Ostavite prazno za %anonymous.

en: Publishing options
bs: Opcije objavljivanja

en: Query
bs: Upit

en: Your settings have been saved.
bs: Vaše postavke su sačuvane.

en: Reverse
bs: Obrnuto

en: Not published
bs: Nije objavljeno

en: Relationships
bs: Odnos

en: Output format
bs: Izlazni format

en: Apply
bs: Primjeni

en: Publish
bs: Objavi

en: empty
bs: prazan

en: contains
bs: sadrži

en: Column
bs: Kolona

en: Text to display
bs: Tekst za prikaz

en: Starts with
bs: Počinje sa

en: Show All
bs: Prikaži sve

en: Is empty (NULL)
bs: Je prazan (NULL)

en: not empty
bs: nije prazan

en: Ends with
bs: Završava sa

en: Broken/missing handler
bs: Pogrešan/Nedostaje handler

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
bs: Handler za ovaj predmet je slomljen ili nedostaje i ne može se koristiti. Ako je neki modul ponudio rukovatelja i bio onemogućen, ponovno omogućavanje modula može vratiti handler. Inače, vjerojatno biste trebali obrisati ovaj predmet.

en: If checked, true will be displayed as false.
bs: Ako je označeno, TRUE će biti prikazano kao FALSE.

en: - Any -
bs: - Bilo koji -

en: exposed
bs: izložen

en: begins
bs: počinje

en: ends
bs: završava
