Tripal (7.x-3.0-rc3) - en to da translation catalogue (162 entries)

en: Title
da: Titel

en: select
da: vælg

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Group
da: Gruppe

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Priority
da: Prioritet

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Export
da: Eksportér

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Update
da: Opdatér

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Add
da: Tilføj

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Find content
da: Find indhold

en: Configure
da: Konfigurér

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Year
da: År

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Off
da: Afbrudt

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Contacts
da: Kontakter

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Details
da: Detaljer

en: Stock
da: Lager

en: Table
da: Tabel

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Users
da: Brugere

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Optional
da: Valgfrit

en: Template
da: Skabelon

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Defaults
da: Standarder

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Constant
da: Konstant

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Query
da: Forespørgsel

en: None.
da: Ingen.

en: Object
da: Objekt

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Reverse
da: Omvendt

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Migrate
da: Migrér

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Delete File
da: Slet fil

en: Output format
da: Output-format

en: Analysis
da: Analyse

en: Apply
da: Udfør

en: Publish
da: Udgiv

en: Aggregate
da: Aggregér

en: empty
da: tom

en: contains
da: indeholder

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Column
da: Kolonne

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Formatter
da: Formatering

en: Edit Link
da: Redigér link

en: Starts with
da: Starter med

en: Citation
da: Citat

en: Show All
da: Vis alle

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Ends with
da: Ender med

en: Search index
da: Søgeindex

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Module Name
da: Modulnavn

en: Library
da: Bibliotek

en: Progress
da: Fremdrift

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
da: Kan ikke håndtere mere end én feltlagringsmekanisme

en: Field storage engine not found.
da: Feltlagringsmekanisme ikke fundet.

en: File Usage
da: Filbrug

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: There was a problem creating field %label: !message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: !message

en: grouped
da: grupperet

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input
